english deutch francis
ruskij cesky


Notice: Undefined index: galeria in /helmuzeum.old/index.php on line 126

Notice: Undefined index: remont in /helmuzeum.old/index.php on line 128

Notice: Undefined index: ch in /helmuzeum.old/index.php on line 130
Karol Olgierd Borchardt

Spuścizna kapitana Karola Olgierda Borchardta w MOW


Patronat honorowy MOW nad szkunerem szkolnym KAPITAN BORCHARDT

22 lipca 2008 roku - do naszego portu dotarł - po 22 latach od śmierci, wielki i niestrudzony żeglarz - kapitan Karol Olgierd Borchardt. Ten wspaniały człowiek, niezwykle popularny pisarz - marynista, był jednocześnie wielbionym przez pokolenia uczniów wybitnym pedagogiem morskim. Jego opowiadania przybliżają czytelnikowi życie szkolących się na żaglowcach marynarzy, pracę na pasażerskich transatlantykach i mnóstwo barwnych przygód z pracy na morzu.

Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych - po raz pierwszy za udział w wojnie bolszewickiej a po raz drugi za bohaterstwo wykazane w II Wojnie światowej, dwukrotnie tonął na polskich transportowcach i odniósł ciężkie rany. Jako aktywny uczestnik operacji desantowej aliantów pod Narwikiem opisał w swoich książkach także i wojenne wspomnienia. Nie wspominał tylko nigdy o wojnie bolszewickiej - w Ludowej Polsce było to bardzo Ÿle widziane i wręcz tępione.

Człowiek znany ze swej niezwykłej prawości i całkowitej prawdziwej apolityczności prowadził życie niezwykle skromne, mieszkając i pracując aż do śmierci w Gdyni.

Potem cała jego spuścizna trafiła do magazynów Centralnego Muzeum Morskiego, które planowało uwiecznić pamięć Kapitana stałą wystawą. Projekt ten nie doczekał się jednak realizacji i dopiero szczęśliwy traf pozwolił na nawiązanie kontaktu naszego Muzeum z panią Ewą Ostrowską, która jako wieloletnia sekretarka kapitana Borchardta otrzymała w spadku problem zajęcia się jego spuścizną. Po wielu rozmowach i ustaleniach do Helu przyjechały meble, książki, przedmioty osobiste, maszynopisy i obfita korespondencja Kapitana. Na podstawie zdjęć dokumentalnych rozpoczęto odtwarzanie słynnego mieszkanka, które znajdowało się na dachu jednego z domów na Kamiennej Górze a które sam Borchardt nazywał "Siódmym niebem".

Kiedyś kapitan Borchardt widział z okien swojego pokoiku Zatokę Gdańską i Hel, a obecnie z okien odtworzonego na szóstej kondygnacji muzealnej wieży pokoju Kapitana można zobaczyć odległą Gdynię. Pokój Kapitana odtworzony z niezwykłym pietyzmem i staraniem przez personel naszego Muzeum, pozwala na poczucie bliskiego kontaktu z tym świetnym pisarzem i obejrzeniu warunków, w jakich powstawały jego pełne humoru i pogody książki. Piętro niżej umieściliśmy wystawę grafik i rzeŸb wykonanych przez kpt. Borchardta ilustrowaną jego życiorysem i zdjęciami.

Wszystkie książki Borchardta można nabyć w sklepiku naszego Muzeum. Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" stało się zresztą przy tej okazji współwydawcą nowych wydań, wiecznie popularnych i świetnie sprzedających się książek Borchardta "Znaczy kapitan" i Szaman morski". Trzeba tu podkreślić, że ten pisarz posługujący się bezbłędną, porywającą, skrzącą się dowcipem polszczyzną zaczął poznawać język polski dopiero w wieku pięciu lat, mówiąc wcześniej wyłącznie po francusku. Dodajmy, że w szkole podstawowej Borchardta obowiązywał wyłącznie język rosyjski… Porównajmy jego tytaniczną pracę nad opanowaniem tak świetnego warsztatu literackiego z obecnym teraz wszędzie niechlujstwem językowym, z lekarskim usprawiedliwieniami nieuctwa ortografii i gramatyki, z panoszącą się wszędzie kulawą pseudo-polszczyzną. Do pięknej polszczyzny trzeba dodać niepowtarzalny Borchardtowski humor - subtelny, ciepły, bez cienia złośliwości, wywołujący nieustannie u czytelnika salwy spontanicznego śmiechu. Kto jeszcze nie czytał nigdy Borchardta - niech czym prędzej spróbuje. Naprawdę warto! A świetną lekturę uzupełni wizyta w naszym Muzeum i poznanie, gdzie i jak tworzył swoje literacki perły.

Relacja z pierwszego rejsu s/y KAPITAN BORCHARDT
Pamiątkowy plakat zapraszający na PIERWSZE zawinięcie szkunera do Helu 1 IX 2011r.

s/y KAPITAN BORCHARDT
Trzymasztowy szkuner gaflowy wybudowany w Holandii w roku 1918 jako oceaniczny statek towarowy.
W 2011 roku zakupiony przez polską firmę Skłodowscy Yachting spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA
i 8. paŸdziernika 2011 r. w Gdańsku ochrzczony imieniem kapitana Karola Olgierda Borchardta.
Patronat honorowy nad jachtem KAPITAN BORCHARDT szkolącym nowych żeglarzy objęło w 2011 r. Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.
Poniżej - aktualna pozycja s/y KAPITAN BORCHARDT.

 

^ do góryWszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania sie wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody włascicieli.
Copyright © by Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu"

2007 © biker